AKTUALNE NOVICE

VOKALNA SKUPINA CANTATE DOMINO NA FESTIVALU “SLOVENIJA V BUDIMPEŠTI 2023”

S festivalom »Slovenija v« (Si.in) smo leta 2021 gostovali v Pragi, kjer smo peli v Plečnikovi cerkvi Srca Jezusovega, leta 2022 pa na etno festivalu Vinkovačke jeseni. Letos nas je ekipa festivala (predsednik Aleš Brezigar, direktorica festivala Tadeja Rozman) povabila v Budimpešto.

Prvi dan smo si ogledali mestne znamenitosti ob Donavi, Trg junakov (Hősök tere), Kraljevo palačo, Madžarsko narodno galerijo in Madžarski narodni muzej, Državno opero, Mestni park, Stadion, Štefanovo cerkev, Ribiško trdnjavo ter številne druge znamenitosti. Sledila je večerja v tipični madžarski gostilni ČARDI s cigansko glasbo in plesom. Tu smo prejeli festivalsko tablo in izročili simbolična darila veleposlaniku R Slovenije na Madžarskem g. Marjanu Cencenu ter g. Alešu Brezigarju.

Na Trgu narodnih herojev
Pod Ribiško trdnjavo s pogledom na Donavo in Parlament
Ob kipu svetega Štefana, prvega madžarskega kralja

V soboto dopoldne smo poleg Sorških orgličarjev in okteta Deseti brat s sakralnim programom nastopili na koncertu v Cerkvi sv. Ane v središču Budimpešte. Prireditev sta organizirala Slovensko društvo v Budimpešti in Veleposlaništvo Republike Slovenije v Budimpešti, ki ga je zastopala ministrica za konzularne zadeve in kulturo ga. Jana Strgar.

Nastop v Cerkvi sv. Ane
Po nastopu s Sorškimi orgličarji…
…in sami pred cerkvijo sv. Ane

Zvečer pa smo s programom slovenskih ljudskih pesmi, ki smo ga izvedli naši v kočevski narodni noši ob spremljavi violinista Tomaža Mancinija, navdušili udeležence festivala na ladji sredi Donave.

Igraj kolce z violinistom Tomažem Mancinijem
Nočni pogled na stavbo Madžarskega parlamenta

V nedeljo smo na poti domov obiskali znamenitosti na severnem bregu Blatnega jezera – promenado v mestu Balatonfüred, polotok Tihany in palačo Festeticz v kraju Keszthely.

Na obali Blatnega jezera v Balatonfüredu
Pred baročno palačo Festetics

JUBILEJ ALTISTKE SONJE MOVRIN

18. februarja smo v Gostilnici Falkenau v Kočevju obeležili okroglo obletnico naše altistke Sonje Movrin. Draga Sonja! Ob jubileju ti kantatki želimo še veliko srečnih dni v krogu družine in veselja na naših pevskih vajah in nastopih! Naj ti naše beneške pustne maske preženejo zimo, bolezen, bolečine, kantatovski hišni narodno-zabavni ansambel pa prinese dobro voljo, zdravje in veselje!

V beneških maskah odganjamo zimo pred Gostilnico Falkenau
in s slavljenko v gostišču
Slavljenka s kantatovskim narodno-zabavnim ansamblom

BOŽIČ 2022 Z VOKALNO SKUPINO CANTATE DOMINO V DOLINI PRI TRSTU, NA BREZJAH IN V KOČEVJU

Božični čas ima za Vokalno skupino Cantate Domino poseben pomen, saj je bil naš prvi javni nastop ravno božični koncert pred polnočnico leta 1990 v farni cerkvi sv. Jerneja v Kočevju. Od takrat naprej vsako leto pripravimo bogat božični program in z nastopi na Kočevskem, po Sloveniji in v tujini s pesmijo oznanjamo krščansko sporočilo: rodil se je Jezus, »mali Bog«, ki je prišel kot božji otrok med ljudi. Božič namreč pomeni mali Bog ali sin Boga. Tokrat smo imeli štiri zanimive nastope.

18. decembra 2022 smo nastopili v Dolini pri Trstu, s katero je Občina Kočevje pobratena 50 let. Povabil nas je Marko Manin, predsednik Srednjeevropskega inštituta za zgodovino in kulturo “Josip Pangerc” iz Doline pri Trstu, ki je bil tudi organizator prenove orgel v prafarni cerkvi sv. Urha v Dolini ter slovesne otvoritve in blagoslovitve prenovljenih župnijskih orgel. Leta 1878 jih je izdelal eden najboljših slovenskih orglarskih mojstrov Franc Goršič (1836-1898). Postavil je kar 66 orgel, dolinske pa so znane po tem, da je bila leta 1879 na božični večer ob spremljavi teh orgel prvič zapeta Sveta noč v slovenščini, za katero je prevod iz nemščine napravil Jakob Aljaž. Svetovno znana pesem je prevedena v več kot 330 jezikov in je vpisana v seznam Unescove svetovne dediščine.

Prenovljene orgle v cerkvi sv. Urha v Dolini pri Trstu

Zgodovinske orgle je blagoslovil tržaški nadškof monsignor Giampaolo Crepaldi, navzoče pa so nagovorili slovenski konzul R Slovenije dr. Gregor Šuc in častni konzul R Avstrije Sabrina Strolego, orglarski mojster Anton Škrabl, ki je vodil prenovo orgel, ter predsednik dežele Furlanije Julijske krajine Massimiliano Fedriga.
Sledil je slavnostni božični koncert, na katerem so sodelovali Državni glasbeni konservatorij Tartini iz Trsta s solisti organisti in trobilnim ansamblom, MePZ Jacobus Gallus, ki deluje v okviru Slovenske glasbene matice iz Trsta, in Vokalna skupina Cantate Domino. Ob orgelski spremljavi našega zborovodje Franca Štefaniča smo na koru zapeli tri slovenske božične pesmi. Ob zaključku smo z zborom Jacobus Gallus ob spremljavi trobilnega ansambla izvedli še pesem Adeste fideles in ob spremljavi orgel Sveto noč. Slovesno prireditev je snemala italijanska državna televizija iz Trsta, ki je posnetek predvajala 25. in 28.12.2022 na RAI 3 FVG – Furlanija Julijska Krajina. Skrajšani avdio posnetek koncerta pa smo lahko poslušali 27.12. na Radiu Nuova Trieste.

V Dolini pri Trstu je naša skupina gostovala tudi v petek 6.1.2023, ob prazniku Svetih treh kraljev. Na ta dan prafarna župnija sv. Urha tradicionalno prireja božične koncerte. Zamejskim Slovencem smo najprej v kostumih zapeli Tomčevo kantato Slovenski božič za zbor, sedem solistov in orgle oz. klavir, na katerem nas je spremljala Nina Skebe, nato pa dodali še slovenske kolednice in božične pesmi ter navdušili hvaležne poslušalce. Avdio posnetek koncerta bo predvajan na Radio TRST A, slovenski radijski postaji, ki deluje v okviru deželnega sedeža RAI za Furlanijo – Julijsko krajino v Trstu.

Slovenski božič v Dolini pri Trstu na praznik Svetih treh kraljev 06.01.2023

Na povabilo p. Krizostoma Komarja, gvardijana frančiškanskega samostana na Brezjah in duhovnega asistenta Društva kolesarska Jakobova pot Slovenija – Camino, smo kantato Slovenski božič na Dan samostojnosti in enotnosti, 26.12.2022, izvedli tudi v narodnem svetišču, baziliki Marije Pomagaj na Brezjah. Najprej pa smo zapeli pri sv. maši, s katero smo počastili 10-letnico otvoritve Višarske kolesarske Jakobove poti, ki sva jo trasirala in označila spodaj podpisana avtorja članka. Maše in koncerta so se udeležili tudi številni člani kolesarskega Jakobovega društva iz vse Slovenije.

Vokalna skupina Cantate Domino s pianistko Nino Skebe – božični koncert v Marijini baziliki na Brezjah 26.12.2022

Posebej doživet pa je bil tradicionalni božični koncert 21. decembra v Domu starejših občanov v Kočevju. Po dveh kovidnih letih, ko smo prepevali zunaj pred domom, smo se ponovno lahko družili z oskrbovanci, česar so se zelo razveselili. Nabito polni dvorani je zapel še zborček oskrbovancev Zvonček pod vodstvom Branke Koleta.
Božične pesmi so tudi tokrat s sporočilom miru in ljubezni povezale nastopajoče in poslušalce.

NASTOP NA 57. FESTIVALU »VINKOVAČKE JESENI«

Septembra 2022 je skupina v okviru festivala »Slovenija v Slavoniji 2022« nastopila na otvoritvi 57. prireditve »Vinkovačke jeseni«, ki se ga udeležilo 20 pevskih, plesnih in instrumentalnih zasedb iz Slovenije. Na tradicionalnem 10-dnevnem festivalu se zvrstijo nastopi folklornih in glasbenih skupin, na sejmu pa se predstavijo lokalna kulinarika in etno izdelki. Vokalna skupina Cantate Domino je zaključila nastope slovenskih izvajalcev s programom zimzelenih popevk in navdušila tako hrvaško kot slovensko publiko, ki se je pod odrom glasno pridružila nastopajočim.

Slovenske popevke na glavnem odru Vinkovačkih jeseni
Vinkovačka gugalnica, buča in pivo

8. DNEVI KOČEVARSKE KULTURE

Septembra 2022 je Občina Kočevje gostila tradicionalne Dneve kočevarske kulture, s katerimi skušajo ohranjati dediščino Kočevskih Nemcev, ki so na območju Kočevja in okolice živeli do konca druge svetovne vojne. V treh dneh se je v Kočevju in okolici zvrstilo več dogodkov, njihov častni pokrovitelj je bil predsednik Borut Pahor. Člani Vokalne skupine Cantate Domino smo nastopili na zaključni prireditvi v Šeškovem domu, kjer smo s programom starih kočevarskih ljudskih pesmi navdušili številne poslušalce.

Po nastopu z veleposlanico R Avstrije v Sloveniji mag. iur. Elisabeth Ellison-Kramer in kočevskim županom Vladimirjem Prebiličem

VOKALNA SKUPINA CANTATE DOMINO V SANTIAGU DE COMPOSTELA 2022

Camino de Santiago je tisoč let stara romarska pot, ki romarje iz vse Evrope vodi na grob apostola Jakoba Starejšega. Svet Evrope je leta 1985 del Camina po severni Španiji razglasil za evropsko kulturno pot. V sodobnem času je tretja največja krščanska romarska pot ponovno zaživela, saj katedralo sv. Jakoba v Santiagu dnevno obišče povprečno 2000 romarjev.
Vokalna skupina Cantate Domino je ob zaključku svetega Jakobovega leta v nedeljo, 3. julija, prepevala pri osrednji romarski maši v baziliki sv. Jakoba v Santiagu de Compostela. Poleg ostalih je somaševal še slovenski frančiškan p. Krizostom Komar, duhovni vodja Društva kolesarska Jakobova pot Slovenija – Camino. Pevci smo pri oltarju prepevali pesmi v latinščini in slovenščini a capella, Mozartovo pesem Ave verum pa ob spremljavi organista bazilike. Po maši smo izvedli še krajši koncert sakralnih pesmi. Duhovniku Don Elisardu Temperanu, ki je v katedrali urejal vse potrebno za naše petje, smo podarili brošuro in zgoščenke Cantate Domino. S slovenskimi pesmimi ter Jakobovo kolesarsko himno pa smo popestrili dogajanje na trgu pred baziliko, kjer se zbirajo romarji iz vsega sveta. Ob tem so v vetru plapolale slovenska, kočevska in društvena kolesarska Jakobova zastava.

Pred katedralo sv. Jakoba v Santiagu de Compostela

Pevci smo se z družinskimi člani po čudovitem nastopu odpravili na izlet v znano ribiško mestece Muxia in Finistero (nekoč so bili prepričani, da je tu konec sveta) na zahodni obali Atlantika, kjer se romarska pot konča.

Pri kamnitem križu smo zapeli slovensko himno, na pečinah ob pogledu na neskončni Atlantik pa zase in prisotne romarje še staroslovanski Otche nash, Oj božime in Pa se slišʼ. Občutili smo res nekaj posebnega, kot bi nas pesem ponesla z vetrom proti nebu.

Na Finisterri

Zadnji večer pred povratkom smo imeli v čudoviti cerkvi svetega Frančiška, lučaj od katedrale sv. Jakoba, mašo v slovenskem jeziku, ki jo je daroval pater Krizostom. Prisoten je bil še g. Mario Clavell, član Bratovščine svetega Jakoba v Santiagu, zaslužen za realizacijo našega romanja. Navdušen nad petjem nam je izročil komplet DVD-jev s prikazom vseh romarskih poti, ki na Iberskem polotoku vodijo v Compostelo.

V cerkvi sv. Frančiška Asiškega v Santiagu de Compostela

Santiago pa sva Helena in Frenk obiskala tudi kot predstavnika našega kolesarskega Jakobovega društva, katerega predsednik je Franc Štefanič. G. Clavellu, Don Temperanu in glavni romarski pisarni v Santiagu sva podarila najbolj prepoznavne artikle Jakobovega društva: vodnik po Slovenski kolesarski Jakobovi poti, dokumentarni film o kolesarskem romanju po slovenskem Caminu, kolesarski romarski potni list in potrdilo, školjko z našim logotipom ter kolesarsko majico. V romarski pisarni so bili navdušeni in obljubili, da jih bodo razstavili.

Helena, Frenk in pater Krizostom na koncu Camina

Tako smo poleg VS Cantate Domino odmevno promovirali tudi Društvo kolesarska Jakobova pot Slovenija – Camino in naše mesto Kočevje, saj je sedež obeh društev na istem naslovu v Dolgi vasi pri Kočevju. Pevci se zahvaljujemo Občini Kočevje in donatorjem za finančno pomoč pri izvedbi projekta.

V baziliki sv. Jakoba v Santiagu de Compostela…
…in pred baziliko

Vokalna skupina Cantate Domino obeležila 60 let Slovenske popevke

Letni koncert 2022 je Vokalna skupina Cantate Domino posvetila 30-letnici samostojne Slovenije in 60-letnici Slovenske popevke. V okviru festivala Žive ulice, ki je prvič potekal v organizaciji Kulturnega centra Kočevje, je 11. junija 2022 pripravila zanimiv in bogat koncert na osrednjem odru v parku Gaj. Kot gosti so se predstavili Godba ljubljanskih veteranov, Sorški orgličarji in domači kantavtor Andraž Hribar, ki je trikrat sodeloval na Slovenski popevki in leta 1998 zasedel drugo mesto s pesmijo Ne jokat, lubika ter prejel nagrado najboljšega debitanta. Festivalsko pesem Po čem diši ta dan iz leta 2013 je zapel z Vokalno skupino Cantate Domino, ki je nato tudi ob klavirski spremljavi zborovodje Franca Štefaniča izvedla nepozabne skladbe: Mandolina (Stane Mancini, 1962)Dan Ljubezni (Pepel in kri, 1975), Vozi me vlak (Marjana Deržaj, 1958), Brez besed (Berta Ambrož, Evrovizija 1966), Tam, kjer sem doma (Edvin Fliser, 1968), Zemlja pleše (Majda Sepe, 1962) in Poletna noč (Marjana Deržaj, 1964). Sončni poletni dan je poslušalce, ki so prepevali z nastopajočimi, popeljal v zlata leta slovenske popevke.

Vokalna skupina Cantate Domino z Godbo ljubljanskih veteranov
in kantavtorjem Andražem Hribarjem
Sorški orgličarji

SLOVENIJA V PRAGI 2021

Čeprav je bilo v času pandemije normalno delovanje onemogočeno, je skupina izkoristila vmesna obdobja odprtosti javnega življenja za vaje in nastope. Tako smo se v okviru blagovne znamke Si.In (Slovenija v) udeležili velikega zbora ljubiteljske kulture “Slovenija v Pragi 2021“, kjer je skupina ob zaključku gostovanja v organizaciji veleposlaništva RS v Pragi sodelovala na sklepnem koncertu za diplomatski zbor v slavni Plečnikovi cerkvi Srca Jezusovega in bila deležna odmevnih pohval.

Pred Plečnikovo cerkvijo Srca Jezusovega v centru Prage,
med nastopom…
…in po njem z veleposlanico R Slovenije v Pragi Tanjo Strniša
Sončni užitki na Vltavi
Na Karlovem mostu v Pragi